Students Achievements
Ms. Parichitha, II M.Sc Clinical Nutrition was awarded First prize with cash award of Rs.1000 on the paper entitled “Effect of protein rich granola bar on the muscle strength and physical performance of endurance athletes” at IASMCON 2020 41st Annual conference of Indian Association of Sports Medicine, SMS Medical College, Jaipur 8-9th February 2020.
Ms. Rahmathul Bari, III B.Sc Clinical Nutrition has been selected for the best innovative idea for “Tamilnadu Student Innovators 2019 award- Ideation Camp” organized by Madras Institute of Technology (MIT)- IEDP Hub, Anna University, MIT campus with the support of Entrepreneurship Development and Innovation Institute (EDII-GoTN)
33rd Biennial Conference of Home Science Association of India (HSAI) on “Trends for futuristic Development in Home Science: Research and Innovation” held from 22nd -24th January 2020, Avinashilingam Institute for Home science and Higher Education for Women.
Ms. Soundarya. S, II M.Sc Clinical Nutrition was awarded second place in the best oral presentation for the paper entitled “Formulation and Standardization of Nelumbo crisps for anemia women”
Ms. Gayathri.K, PhD Scholar, Clinical Nutrition won II Best Poster award for the paper entitled “Development and Formulation of Phytoestrogen rich supplement for women with Poly cystic ovary syndrome” at the IAPEN Clinical Nutrition Congress and 7th Annual International Conference organized by Department of Surgical Gastroenterology and Department of Dietetics in collaboration with IAPEN, Puducherry Regional centre from 7th to 9th February 2020
Ms. Varsha Shankar, II Semester M.Sc Audiology won the first prize and Mr. Sriram, B.ASLP(Intern) won the second runner up in the competitive oral presentation category in the INDOCLEFTCON 2020 Conference and Ms. Swetha Sridhar received Best Poster award for her presentation in 18th INDOCLEFTCON 2018 at the Annual meeting of the Indian society of Cleft Lip Palate and Craniofacial Anomalies, New Delhi Feb 2020.
Ms. Swetha B, IV Semester, M.Sc (Speech Language Pathology) won best oral paper presentation award under the theme ‘Inclusive Society, Education and capacity building’ at the International conference on Early Intervention conducted by AMAR SEVA SANGAM, 13th & 15th February 2020.
Department of Physical Education
Our University Karate students won the Silver Medal in All India Inter University Karate Men and Women Tournament 2019 – 20 from 08.01.2020 to 10.01.2020 held at Sathyabama Institute of Science and Technology (Deemed to be University) Chennai – 600 119.
- 1. Ms. Alifa Sulthana Reg. No : B0118062 BMS II year
2. Ms. Charulatha G Reg.No : T0119039 BPT I year
3. Ms. Hindhuja Reg.No : G0119021 BBA I year
Team Kumite Category – Silver Medal
Vishnu Jaisree Mohandas won the first place for his presentation at the 8th Malayasian Upper Gastrointestinal surgery society conference at Kuala Lumpur,Malayasia from 12th October to 13th October 2019
Mr Nithesh Babu Ramesh won the third place for his presentation at the 8th Malayasian Upper Gastrointestinal surgery society conference at Kuala Lumpur,Malayasia from 12th October to 13th October 2019
Ms Manisha Choudhary was awarded the Dr M.M. Cooper Merit Award 2019 for obtaining First rank in Anatomy in first year MBBS,by the Association of Anatomists ,Tamil Nadu,on 18th October 2019 at Salem
Ms Aishwarya Madhugiri was awarded the Dr NP Mishra Best Medical Student Award for her exemplary performance during MBBS at the 3rd National UG Conference of the Indian Medical Association Medical Students Network-IMSCON,held on the 17th and 18th October 2019 at CMCH,Bhopal(MP)
Shwetha Vijay Kumar got a first prize in poster presentation in the Quiz ENT 2019,conducted in Saveetha Medical College on 4th October 2019
Alen Jiji Tom won the second prize in Solo instrumental at Chemfast 2019 at Chegalpattu Medical college from October 3rd to 5th 2019
Alen Jiji Tom won the second prize in singing at Chemfast 2019 at Chengalpattu Medical college from October 3 rd to 5th 2019
Alen Jiji Tom won the first place in the event Battle of bands at the national level cultural festival at chettinad Academy between 14th to 17th October, 2019
Tanmoy Acharya won the first place in the event Battle of bands at the national level cultural festival at chettinad Academy between 14th to 17th October, 2019
Veerabadren M won the first place in the event Battle of bands at the national level cultural festival at chettinad Academy between 14th to 17th October, 2019
Abishek Narayanan won the first place in the event Battle of bands at the national level cultural festival at chettinad Academy between 14th to 17th October, 2019
Rahul George won the first place in the event Battle of bands at the national level cultural festival at chettinad Academy between 14th to 17th October, 2019
Tanmoy won the second prize in singing at Chemfast 2019 at Chengalpattu Medical college from October 3rd to 5th 2019
Ms Lavanya Jeyakumar won the first prize in Research paper presentation at YUKHTI 2019 at Sree Balaji Medical College and Hospital from 16th October to 18th October 2019
Mr Niranjan Raghavan got the best speaker in debate at YUKHTI 2019 at Sree Balaji Medical College and Hospital from 16 th October to 18th October 2019
Ms Rhea got the second prize in debate at YUKHTI 2019 at Sree Balaji Medical College and Hospital from 16th October to 18th October 2019
Mr Mir Kumail has secured the first prize in Fashion Show in FUSION 2019, held at Chettinad Academy of research and Education between 14th to 17th October 2019
Mr Prithvi has secured the first prize in Fashion Show in FUSION 2019, held at Chettinad Academy of research and Education between 14th to 17th October 2019
Mr Enoch has secured the first prize in Fashion Show in FUSION 2019, held at Chettinad Academy of research and Education between 14th to 17th October 2019
Mr Gopikrishna has secured the first prize in Fashion Show in FUSION 2019, held at Chettinad Academy of research and Education between 14th to 17th October 2019
Mr Mrinal Kaushik has secured the first prize in Fashion Show in FUSION 2019, held at Chettinad Academy of research and Education between 14th to 17th October 2019
Mr Yogin Krishna has secured the first prize in Fashion Show in FUSION 2019, held at Chettinad Academy of Research and Education between 14th to 17th October 2019
Dr Madhumitha, First year post graduate student ,in the department of Pathology,SRIHER won the second prize, ,for her poster presentation at OSTOPATH 2019 held at Meenakshi Medical College,Kancheepuram on 5th November 2019
Mr Enoch Newton Joseph from SRIHER got selected for MEDI-OLYMPICS 2019 in BUDVA, MONTENEGRO (near Sebia)from 22nd June to 29th June 2019 .From India he was the only one to get selected for this MEDI -OLYMPICS . Almost 40 countries took part in this meet and 4500 athletes all over the world were in competition . He participated in 100 meters and 200 meters representing India and Sri Ramachandra Institute of Higher Education and Research,and got 2 gold medals in the both events and created new meet records in the both events breaking the old meet record which was kept by him in 2018 MEDI OLYMPICS ( (MALTA) with the performance of 10.97 sec in 100 meters and 22.09 sec in 200 meters and got best athlete award among all the athletes.
Our University students won the following trophy in Kalinga 2K19 inter medical, Dental & Paramedical Inter collegiate tournament from 30.09.2019 to 03.10.2019 at Melmuruvathur Medical College, Melmuruvathur.
Athletic (Men)
100m Running - 1st place & 200m Running - 1st place
Mr. Enoch Newton Joseph - Reg. No: T0117090 - BPT
100m Running - 1st place & 200m Running - 2nd place
Mr. Vignesh K Reg.No : P0117081 B.Pharm
Long Jump - 3st Place
Mr. Silas John Wesley M - Reg.No : A3218007 - PG
4x100m Relay - 2nd place
Mr. Silas John Wesley M - Reg.No : A3218007 - PG
Mr. Enoch Newton Joseph - Reg. No: T0117090 - BPT
Mr. Vignesh K - Reg.No : P0117081 - B.Pharm
Mr. Deepak - Reg.No : AUSS16009 - BSc Sports & Ex. Sci.
Athletic (Women)
100m Running - 2nd place
Ms. Jessin Raju - Reg.No : G0119011 - BBA
200m Running - 1st place , 400m Running - 1st place & Long Jump - 2nd place
Ms. Kavinaya R C - Reg. No: T0118058 - BPT Ist year
800m Running - 1st place
Ms. Abinaya N - Reg. No: 3516001 - Bsc Nursing
Shot put - 1st Place
Miss. K.T. Oviya - Reg.No: B0117049 - BMS
4x100m Relay (Women) - 1st place
Ms. Kavinaya R C - Reg. No: T0118058 - BPT Ist year
Ms. Abinaya N - Reg. No: 3516001 - Bsc Nursing
Ms. D. Reshma Reg.No : G0119083 BBA
Ms. Jessin Raju - Reg.No : G0119011 - BBA
Carrom (Women) 1st place
Ms. Roshini A - Reg. No: AUSS16025 - Bsc (Sports and Exercise Science)
Ms. Atchaya T
Reg. No: AUSS16005
BSc (Sports and Exercise Science)
Table Tennis (Women) - Singles - 2nd place
Ms. Rithika S - Reg.No: M0119230 - MBBS
Table Tennis (Women) - Singles - 2nd place
Ms. Vedhalakshmi R - Reg.No : B0118033 - BMS
Table Tennis (Women) - Doubles - 1st place
Ms. Vedhalakshmi R - Reg.No : B0118033 - BMS
Ms. Rithika S - Reg.No: M0119230 - MBBS
Badminton (Women) - 1st place
Dr. Nanditha AnanthaKrishnan - Reg.No :M4118002 - PG General Surgery
Ms. D. Reshma - Reg.No : G0119083 - BBA
Ms. Rajasree - Reg.No : T0118021 - BPT
Badminton (Men) - 1st place
Mr. Kaveen Dharanirajan - Reg.No : S0119003 - - B.Sc.Sports& Ex. Sci.
Mr. Karthikeyan T - Reg.No : S0119019 - B.Sc.Sports& Ex. Sci.
Tennis (Men)- Doubles - 1st Place
Mr. Alen Jiji Tom - Reg.No: M0116030 - MBBS
Mr. Karthik Chidambaram - Reg.No: M0118087 - MBBS
Throw ball (Women) - Winner
Ms. Hari Priya N - Reg. No : AUNT 15006 - M.Sc. Clinical Nutrition
Ms. Anuradha Ramesh - Reg. No : B1118023 - M.Sc. Human Genetics
Ms. Priyadharshini S - Reg. No : B1219002 - M.Sc. Biotechnology
Ms. Janani. A - Reg.No : 3416012 - B. Pharm
Ms. Shwetha S.B - Reg.No : P0218025 - Pharm D
Ms. Harini. M - Reg.No : 3716008 - BASLP
Ms. Saranya A - Reg.No : 3716030 - BASLP
Ms. Shruthi Shree S - Reg.No : B0117082 - BMS
Ms. Helen Shwetha C - Reg.No : B0117079 - BMS
Ms. Poornimaa G - Reg. No : AUOP16027 - B.Optom
Ms. Manasa Reddy Yarragudi - Reg.No: A0619043 - B.Sc Clinical Nutrition
Ms. Meenu Shevetha S - Reg.No : A0619010 - B.Sc Clinical Nutrition
Cricket (Men) - Winner
Mr. Mano Ranjith M - Reg.No : P1218008 - M.Pharmacy
Mr. Opplliniwash M - Reg.No : P1318007 - M. pharmacy
Mr. Karthik N - Reg.No : P1318004 - M.Pharmacy
Mr. Silas John Wesley M - Reg.No : A3218007 - M.SC. Speech Language
Mr. Sajeeth Kumar.S - Reg.No : H0118012 - MPH
Mr. D. Arun Paulraj - Reg.No : T0418004 - MPT
Mr. B.Yeshwanth - Reg.No : G0219011 - MBA
Mr. K.Kumar Benjmin - Reg.No : G0219036 - MBA
Mr. M.Vinothkumar - Reg.No : 3215097 - BDS
Mr. Mani bharathi.M - Reg.No : D0119070 - BDS
Mr. S.Rengaraj - Reg.No : T0117097 - BPT
Mr. S.Gowthaman - Reg.No : T0117062 - BPT
Mr. M.Wiswa - Reg.No : G0117009 - BBA
Mr. M.Bharath - Reg.No : A0318012 - TCM
Mr. D.Balaji - Reg.No : AUTC16004 - TCM
Mr. Abrar Ahmed.H - Reg.No : P0117042 - B.Pharm
Our University students won the following trophy in ENCIERRO-19 inter medical collegiate tournament from 23.09.2019 to 25.09.2019 at Madras Medical College, Chennai.
Badminton (Men)
Dr. T. Vibin - Reg. No: M4318012 - PG Ortho
Mr. Tusharindra Lal - Reg. No: M0117013 - MBBS
Mr. Atreya Guru Prasad - Reg. No : M0118024 - MBBS
Mr. Jefrin J - Reg.No: A0217027 - BASLP
Badminton (Women)
Dr. Nanditha AnanthaKrishnan - Reg.No :M4118002 - PG General Surgery
Ms. Ashwathy Rajendran - Reg. No: AUSS16003 - BSc Sports & Ex. Science
3. Ms. D. Reshma - Reg.No : G0119083 - BBA
Carrom (Women)
1. Ms. Roshini A - Reg. No: AUSS16025 - B.Sc (Sports and Ex.Sci.)
Ms. Atchaya T - Reg. No: AUSS16005 - B.Sc (Sports and Ex.Sci.)
Table Tennis (Women) - Singles 1st Place
Ms. P. Lakshmi - Reg.No: M0116011 - MBBS
Table Tennis (Women) - Mixed Doubles 2nd Place
Ms. P. Lakshmi - Reg.No: M0116011 - MBBS
Mr. Ismail Arif Khan - Reg.No : M0118207 - MBBS
Futsal (Women) - Winners
Ms. Sanjitha M - Reg.No : MO 116131 - MBBS
Ms. Rajalakshmi - Reg.No : M0117222 - MBBS
Ms. Vaishnavi Reddy Veeranagari - Reg.No : M0117124 - MBBS
Ms. Shambhavi Ranjan - Reg. No: M0117045 - MBBS
Ms. Vasudha Lakshman - Reg. No : M0116148 - MBBS
6. Ms. Taksha Meka Satish - Reg. No : M0117030 - MBBS
Ms. Sravika Malreddy - Reg.No : M0116213 - MBBS
Ms. Rana Fathima Moideen - Reg. No : M0117225 - MBBS
Ms. Lalitha Smrita B - Reg. No : M0117186 - MBBS
Ms. Astha Suman - Reg. No : M0117117 - MBBS
Cricket (Men) - Winners
Dr. Aswin A - Reg.No : M0819004 - PG Com.Med.
Dr. Gokul - Reg.No : M4317001 - PG Ortho
Mr. Adhi
Mr. Ilanjiyan M - Reg.No : 3115073 - MBBS
Mr. Karthikeyan S - Reg.No : M3115089 - MBBS
Mr. Sachin T R - Reg.No: M0116059 - MBBS
Mr. Aman prakash - Reg.No : M0116052 - MBBS
Mr. Vassanth K.S - Reg.No : M0117267 - MBBS
Mr. Siddharth - Reg.No: M0118236 - MBBS
Mr. Ratheesh R - Reg. No : A0817007 - AHS (Micro Biology)
Mr. Prithivinath B - Reg.No: A0518021 - B.Sc (Sports &Ex. Science)
Mr. Praveen D - B.Sc (Sports &Ex. Science)
Mr. Harith - B.Sc (Sports &Ex. Science)
Mr. Nihal - B.Sc (Sports &Ex. Science)
Our University students won the following trophies in Pegasus 2K19 inter medical collegiate tournament from 17.09.2019 to 21.09.2019 at Christian Medical College, Vellore.
Athletic (Men)
100m Running - 1st place
Mr. Enoch Newton Joseph - Reg. No: T0117090 - BPT
Mr. Silas John Wesley M - Reg.No : A3218007 - PG
Mr. Vignesh K Reg.No : P0117081 B.Pharm
Mr. K. Meiarasan Reg.No: B0418006 Bio Informatics
Athletic (Women)
100m Running - 3rd place & 800m Running - 1st place
Ms. Ashwathy Rajendran - Reg. No: AUSS16003 - BSc Sports & Ex. Science
200m Running - 3rd place , 400m Running - 2nd place &100m Hurdles - 1st place & Long Jump - 2nd place
Ms. Kavinaya R C - Reg. No: T0118058 - BPT Ist year
Discus Throw & Shot put - 1st Place
Miss. K.T. Oviya Reg.No: B0117049 - BMS
4x100m Relay (Women) - 1st place
Ms. Ashwathy Rajendran - Reg. No: AUSS16003 - BSc Sports & Ex. Science
Ms. Kavinaya R C Reg. No: T0118058 BPT Ist year
Ms. D. Reshma Reg.No : G0119083 BBA
Ms. Jessin Raju Reg.No : G0119011 BBA
Carrom (Women) 1st place
Ms. Roshini A - Reg. No: AUSS16025 - Bsc (Sports and Exercise Science)
Ms. Atchaya T - Reg. No: AUSS16005 - BSc (Sports and Exercise Science)
Table Tennis (Women) - Singles - 2nd place
Ms. Vedhalakshmi R - Reg.No : B0118033 - BMS
Table Tennis (Women) - Doubles - 1st place
Ms. Abinayaa Kannan - Reg.No: A3319008 - M.SC. Speech Language
Ms. Vedhalakshmi R - Reg.No : B0118033 - BMS
Badminton (Women) - 1st place
Dr. Nanditha AnanthaKrishnan Reg.No :M4118002 - PG General Surgery
Ms. Ashwathy Rajendran - Reg. No: AUSS16003 - BSc Sports & Ex. Science
Ms. D. Reshma - Reg.No : G0119083 - BBA
Ms. Rajasree - Reg.No : T0118021 - BPT
Badminton (Men) - 1st place
Dr. T. Vibin - Reg. No: M4318012 - PG Ortho
Mr. Tusharindra Lal - Reg. No: M0117013 - MBBS
Mr. Jefrin J - Reg.No: A0217027 - BASLP
Mr. Karthikeyan T - Reg.No : S0119019 - B.Sc.Sports& Ex. Sci.
Mr. Kaveen Dharanirajan - Reg.No : S0119003 - B.Sc.Sports& Ex. Sci.
Tennis (Men)- Doubles - 1st & 2nd Place
Mr. R.K. Kavin Raj - Reg.No : 3115091 - MBBS
Mr. Alen Jiji Tom - Reg.No: M0116030 - MBBS
Mr. Tusharindra Lal - Reg. No: M0117013 - MBBS
Mr. Sudhir. S Reg.No: D0117028 BDS
Miss. Akshaya Kannan - Reg.No: M0116198 - MBBS
Basket ball (Women) - Runner’s - up
Ms. Rajalakshmi - Reg.No : M0117222 - MBBS
Ms. Vaishnavi Reddy Veeranagari - Reg.No : M0117124 - MBBS
Ms. Shambhavi Ranjan
Reg. No: M0117045
MBBS
Ms. Aarushi Grover - Reg. No : M0117084 - MBBS
Ms. Aarushi Grover - Reg. No : M0117084 - MBBS
Ms. Kavya Reddy B - Reg. No : M0117025 - MBBS
Ms. Taksha Meka Satish - Reg. No : M0117030 - MBBS
Ms. Pranathy C - Reg. No : M0119201 - MBBS
Ms. Isha Kejriwal - Reg.No: M0119017 - MBBS
Our University students won the following trophy in Rush 2K19 national level Inter collegiate tournament from 10.10.2019 to 12.10.2019 at Chettinad Academy of Research and Education.
Athletic (Men)
100m Running - 2nd place & 200m Running - 1st place - Mr. Enoch Newton Joseph Reg. No: T0117090 BPT
400m Running - 2nd
Mr. Deepak Reg.No : AUSS16009 - BSc Sports & Ex. Sci.
1500m Running - 1st Place & 800m - 2nd Place
Mr. Deepankar A. A Reg.No: A0518008 - BSc Sports & Ex. Sci.
Triple Jump - 1st Place
Mr. K. Meiarasan Reg.No: B0418006 - Bio Informatics
4x100m Relay - 2nd place
Mr. Silas John Wesley M - Reg.No : A3218007 - PG
Mr. Enoch Newton Joseph - Reg. No: T0117090 - BPT
Mr. Deepak - Reg.No : AUSS16009 - BSc Sports & Ex. Sci.
Mr. K. Meiarasan - Reg.No: B0418006 - Bio Informatics
Athletic (Women) 100m Running - 1st , 400m Running - 1st place , Long Jump - 2nd place & Triple Jump
2nd Place
Ms. Ashwathy Rajendran - Reg. No: AUSS16003 - B.Sc Sports & Ex. Science
100m Running - 2nd place & 200m Running - 1st
Ms. Jessin Raju - Reg.No : G0119011 - BBA
200m Running - 2ndst
Ms. Kamini B - Reg. No: AUSS16016 - B.Sc (Sports & Ex. Sci.)
400m Running - 2nd place
Ms. Sivapriya P.V - Reg.No: A0119109 - AHS
800m Running - 1st place & Triple Jump 1st place
Ms. Abinaya N - Reg. No: 3516001 - Bsc Nursing
Shot put - 1st Place & Discus Throw
Miss. K.T. Oviya - Reg.No: B0117049 BMS
4x100m Relay (Women) - 1st place
Ms. Ashwathy Rajendran - Reg. No: AUSS16003 - B.Sc Sports & Ex. Science
Ms. Kamini B - Reg. No: AUSS16016 - B.Sc (Sports & Ex. Sci.)
Ms. D. Reshma - Reg.No : G0119083 - BBA
Ms. Jessin Raju - Reg.No : G0119011 - BBA
Chess (Men) - Winner
Mr. A. Visveseshwar - Reg. No: M0117203 - MBBS
Chess (Women) - Runner's - up
Ms. P. Lakshmi - Reg.No: M0116011 - MBBS
Carrom (Men) - Winner
Mr. Manoj Kumar B - Reg.No : A0318013 - TCM
Mr. Joshua S - Reg.No : 3516036 - B.Sc Nursing
Mr. Md. Sameer - Reg.No : A0918029 - BOT
Carrom (Women) - Runner's - up
Ms. Roshini A - - Reg. No: AUSS16025 - Bsc (Sports and Exercise Science)
Ms. Atchaya T
Reg. No: AUSS16005
BSc (Sports and Exercise Science)
Table Tennis (Women) - Winner
Ms. P. Lakshmi - Reg.No: M0116011 - MBBS
Ms. Vedhalakshmi R - Reg.No : B0118033 - BMS
Badminton (Men) - Winner
Mr. Tusharindra Lal - Reg. No: M0117013 - MBBS
Mr. Kaveen Dharanirajan - Reg.No : S0119003 - B.Sc.Sports& Ex. Sci.
Badminton (Women) - Winner
Ms. Akshaya Kannan - Reg.No: M0116198 - MBBS
Basket Ball (Women) - Winner
Ms. Samyuktha S - Reg.No : 3115186 - MBBS
Ms. Rajalakshmi - Reg.No : M0117222 - MBBS
Ms. Shambhavi Ranjan - Reg. No: M0117045 - MBBS
Ms. Kavya Reddy B - Reg. No : M0117025 - MBBS
Ms. Gayatri Raghavan - Reg. No : AUSS 16012 - CSS
Ms. Chelva Sharnika M.S - Reg. No : D0118087 - BDS
Ms. V.T. Joshita - Reg. No : 80619034 - Clinical Nutrition
Ms. Ramya K - Reg. No : 3716028 - BASLP
Kho - Kho (Women) - Winner
Ms. Poornima P - Reg. No: 00117057 - BDS
Ms. Roshini A - Reg. No: AUSS16025 - Bsc (Sports & Ex. Science)
Ms. Bridget - Reg. No: A0417012 - B.Optom.
Ms. Jayasree P - Reg. No: 3516032 - Nursing
Ms. Lakshimi Swarubhaa S B - Reg.No: A0118099 - AHS
Ms. Praveena A V R - Reg. No : A0117135 - AHS
Ms. Pooja G - Reg. No : A0117073 - AHS
Ms. Subashini S - Reg. No: A0117076 - AHS
Ms. Gokula Lakshimi L - Reg.No: A0117057 - AHS
Ms. Sangavi K
Reg.No: AUTC16032
TCM
Ms. Sharmila D
Reg.No: A0317015 TCM
Ms. Dilli Priya M
Reg.No : G0118012 - BBA
Kabaddi (Men) - Runner's - up
1. Mr. D. Deepak Sen Reg. No : 81418002 M.Pharm
Mr. Jaganathan M - Reg.No: P0217021 - Pharm D
Mr. K. Mani Kandan
Reg. No : A0317029 - TCM
Mr. T. Santhosh Kumar - Reg. No : A0317042 - TCM
Mr. T. Naren Diran - Reg. No : A05177024 - Bsc (Sports&Exercise Science)
Mr. J. Loga Prasad - Reg. No : A0517005 - Bsc (Sports&Exercise Science)
Mr. A. Madhu Balan A - Reg. No : AUSS16035 - Bsc (Sports&Exercise Science)
Mr. Aravind Selva E - Reg. No : AUSS16002 - Bsc (Sports&Exercise Science)
Mr. Ranjith G - Reg. No: A0117024 - Bsc (Sports&Exercise Science)
Mr. Nelson E - Reg. No : G0118024 - BBA
Mr. T. Daranidaran - Reg. No : TUPT16011 - BPT
Mr. G. Souresh - Reg. No : TUPT16053 - BPT
Mr. S. Vivekan - Reg. No : TUPTI16063 - BPT
Foot ball & Futsal - Winners
Mr. Purander - Kapulur Murali - Reg. No : 3115166 - MBBS
Mr. Advaith Ram Kumar - Reg.No : M0116033 - MBBS
Mr. Pratheshwar M - Reg.No : M0116009 - MBBS
Mr. Siddharth Ganapathi Raju - Reg.No : M0117046 - MBBS
Mr. Justin Sunil George - Reg. No: M0116245 - MBBS
Mr. Manuel Mathews - Reg. No: M0117018 - MBBS
Mr. Simon Caesar - Reg.No : M0117152 - MBBS
Mr. Iyyappan Annamalai S - Reg.No : B0117091 - BMS
Mr. Ganapathy B C - Reg.No : AUSS16011 - B.ScSports&Ex.Science
Mr. Nagarurkar Chander Rajesh - Reg.No :AUSS16008 - B.ScSports&Ex.Science
Mr. Shrinjay M - Reg.No : A0518011 - B.ScSports&Ex.Science
Mr. Vignesh R.K - Reg.No : A0517012 - B.ScSports&Ex.Science
Mr. Arun Jayan R - Reg.No: A0117004 - AHS
Mr. Praveen R S - Reg.No : P0217016 - Faculty of Pharmacy
Mr. Lakshmi Naarayanan - Reg.No : P0217016 - Faculty of Pharmacy
Mr. Rajeev K - Reg.No: AIMR16006 - MRIT
Mr. Saran Kumar N - Reg.No: A0517010 - CSS
MEDICAL STUDENTS AWARDS SEPTEMBER 2019
Smriti Sarathi (third year mbbs) won the first prize in ENT oral case presentation,at GENESIS 2019, an intercollegiate conference at Madras Medical college, Chennai between September 12th and Sept 15th, 2019
Ms Sanjana Ravindra (third year mbbs) got the second prize in surgery oral case presentation at GENESIS 2019, an intercollegiate conference at Madras Medical College, Chennai between september 12th and sept 15th, 2019. She also got the third prize in clinicopathological contest
Ms Rhea Surana (second year mbbs ) won the first prize for oral presentation on spina bifida, at Chettinad Hospital and research Institute on 21st September 2019
Alen Jiji Tom (third year mbbs) won the third prize in the solo instrumental at EUPHORIA 19, conducted in govt stanley medical college from september 25th to 28th, 2019
Ms Aishwarya Mohan won second prize in the solo singing competition at EUPHORIA 19, conducted in govt Stanley Medical College from September 25th to 28th, 2019.
MEDICAL STUDENTS AWARDS AUGUST 2019
Ms Kirthika (third year mbbs) was the 2nd runner up in poster presentation in Resonance 19 (A national level UG ENT Quiz/Minor event on 24th August, at Government Vellore medical college and hospital.
Ms Koushikee (third year mbbs) has won third prize in oral case presentation in cognitio 2019 at CMC Vellore on 29th and 30th August 2019
Ms Kusumita Chhabra (second year mbbs)has won the first place in oral case presentation in cognitio 2019 at CMC Vellore on 29th and 30th August 2019
Ms Pranavi Dantuluri has won first prize in case presentation in the national UG Conference (Asclepius 2019) at JSS Medical College,Mysuru, from 23rd to 25th August 2019
Ms.R.Janani 3rd year MBBS students poster in our website who has won 1st prize under scientific poster category in WBD 2019 international competition
Two teams from the Department of Periodontics won the National Level PG Contest - Pieze Awe Challenge conducted by Acteon India Pvt Ltd. The contest involved 65 teams from top 15 dental colleges in the country and it was conducted at 3 levels. The grand finale was conducted for the top 3 teams at Hotel Taj Mahal, New Delhi on 23rd June 2019.
-
1st Place - Team Name - AUGMENTERS
1. Dr. Nithyakalyani Ramesh, II MDS Periodontics
2. Dr. R. Kamaleeshwari, II MDS Periodontics - 2nd Place - Team Name - SRIHER PIEZOBOLTS
1. Dr. V. Nivedha , III MDS Periodontics
2. Dr. D. Smriti, II MDS Periodontics
Winners:
Guided by: Dr. S. Muthukumar, Professor
Prize Money: Voucher worth Rs. 2, 00,000 / - for the college & Rs. 50,000 /- for the team.
Guided by: Dr. Vamsi Lavu, Assoc. Professor
Prize Money: Rs. 30,000 /-
Dr. Ajith Raja - Reg. No : 3214005 BDS - CRI secured 1st Place in the Mr. Chennai - 2019 - District Level Body Building Championship held on 20th & 21st April 2019 at Don Bosco Touth Center, Prakasam Salai, Chennai.
Dr. Ajith Raja - Reg. No : 3214005 BDS - CRI secured 1st Place in Tamil Nadu State level Body Building Championship - 27th & 28th April 2019 at G.B. Mahal , Thirupattur, Vellore Dt.
Our University Cricket Men team won the Winner’s Trophy in Dr. Siva Memorial Cricket Tournament 2019 held between 24th April to 28th April 2019 at Stanley Medical College, Chennai.
Best Bowler of the Tournament
Mr. Ilanjiyan MBBS Final year
Best Batsman of the Tournament
Mr. Mano Ranjith M M.Pharm.
Man of the Match Finals
Mr. Ilanjiyan MBBS Final year
Best Catcher of the Tournament
Mr. Opplli Niwash M M. Pharm.
Dr Manjusha ,final year Pathology post graduate student of SRIHER won the first prize in the category of Health Sciences at Anveshan 2019 - South Zone ,which was held at Vignan University.Guntur(AP) on Feb 22rd and 23rd 2019.
Around 90 projects were presented and in health science cluster,there were 60 projects.She has been selected for the national level of Anveshan at Ganpat University ,Gujarat on March 12th and 13th ,2019.
Our university students won the 21st Tamilnadu State Level Inter Collegiate Swimming Competition held on 19th January 2019 at VHNSN College, Virudhunagar.
- Mr. Toshid T.R BSc Sports & Exercise Science - I year
Gold Medal in - 100m Breast Stroke
Silver Medal in - 100m Back Stroke & 4x50m Free Style Relay
Bronze Medal in - 200m Individual Medley - Mr. Deepankar A. A BSc Sports & Exercise Science - I year
Gold Medal in - 200m Individual Medley
Bronze Medal in 100m Butterfly - Mr. Komal Krishna BSc Sports & Exercise Science - I yearyear
Silver Medal in - 4x50m Free Style Relay - Mr. Aravind J BPT - Intern
Silver Medal in - 4x50m Free Style Relay
Mr. Vignesh T.C B.Sc (Bio-informatics) secured 1st Place in 2nd State Level Indoor Archery Championship 2019 on 20th January 2019 at Bharathi Vidhya Bhavan Matric Higher Secondary School, Erode District.
Our University students won the Overall Championship trophy in 2nd National Level Inter Physiotherapy Collegiate Sports Fest 2019 organized by SRM College of Physiotherapy, SRM Institute of Science and Technology during 23rd to 25th January 2019.
Our university Students won the following trophy in FUSION 2K18 inter medical collegiate Tournament from 09.10.2018 to 11.10.2018 at Chettinad Medical College ,Chennai.
- 1. Long Jump - 3rd Place Mr. Silas John Wesley M PG
- 2. 1500 mts - 1st place Mr. Deepankar A B.Sc Sports & Exercise Science
- 3. 4x100m relay - 3rd place
Mr. Silas John Wesley M PG
Mr. Deepankar A B.Sc Sports & Exercise Science
Mr. Tosid B.Sc Sports & Exercise Science
Mr. Kumaran R - 4. 800m - 1st place
1500mts 1st place
Triple Jump - 2nd place Ms. Ashwathy Rajendran BSc (Sports & Exercise Science) - 5. 400mts 1st place
200 m 2nd place Ms. Kaviniya R C BPT Ist year - 6. Triple Jump - 3rd place
200 M 3rd place Ms. Abinaya N Bsc Nursing III year - 7. Long Jump - 2nd place
100m - 3rd place Ms. Shambhavi Ranjan MBBS II year - 8. Javelin throw - 1st place Ms. Kaviya B PG
- 9. Discus Throw - 1st place
Shot put - 1st place Ms. Oviya K.T BMS II Year - 11. 400mts 1st place
Ms. Ashwathy Rajendran BSc (Sports and Exercise Science)
Ms. Kaviniya R C BPT Ist year
Ms. Abinaya N Bsc Nursing III year
Ms. Jayashree P Bsc Nursing III year
Athletic Event
- 1. Dr. T. Vibin PG Ortho I year
- 2. Mr. Tusharindra Lal MBBS II year
Badminton - Men 1st Place
- 1. Mr. Binoj Chandran MBBS CRRI
- 2. Mr. R.K. Kavin Raj MBBS III year
Tennis (Men) - Runner's - up
- 1. Mr. Visveshwar A. MBBS II year
Chess (Men) - 1st Place
- 1. Mr. Agathiyanathan MBBS
- 2. Mr. Divakar Gupta MBBS
Table Tennis (Men) - Runner's - up
- 1. Ms. Lakshmi Palaniappan MBBS II year
Chess (Women) - 2nd Place
- 1. Ms. Dharani M PG MSc II year (Bio - Tech )
- 2. Ms. Lavanya B PG MSc II year (Bio - Tech )
- 3. Ms. Roshini A Bsc (Sports and Exercise Science)
Carrom (Women) - 1st Place
- 1. Foot ball Winners
- 2. Basket ball (Women) Winners
- 3. Futsal (Men) Winners
- 4. Throwball Runner's - up
- 5. Volley ball Runner's - up
Team Event
Our team won the Overall Championship Runner's - up
Our university Students won the following trophy in - CHEMSPORTS '18 inter medical collegiate tournament from11.10.2018 to 14.10.2018 at Chengalpattu Medical College, Chengalpattu.
- 1. 100m - 1st place
200m - 1st place Mr. Enoch Newton Joseph BPT - 2. 800 mts - 1st place Mr. Deepankar A B.Sc Sports & Exercise Science
- 3. 100m - 3rd Place Mr. K. Vignesh Pharmacy
- 4. 4x100m relay - 1st place -
Mr. Enoch Newton Joseph BPT
Mr. K. Vignesh Pharmacy
Mr. Silas John Wesley M PG
Mr. Ronnie MBBS - 5. 100m - 1st place
200m - 1st place
800 m - 1st place Ms. Ashwathy Rajendran BSc (Sports and Exercise Science)
- 6. 100m 3rd Place
200m 3rd place Ms. Kaviniya R C BPT Ist year - 7. 800m 2nd place Ms. Abinaya R Bsc Nursing III year
- 8. 800m 3rd place Ms. Jayashree P Bsc Nursing III year
- 9. Shot - Put - 2nd place
Discus Throw - 1st place Ms. Kaviya B PG
4 x 100mts relay - 1st place
Ms. Ashwathy Rajendran BSc (Sports and Exercise Science)
Ms. Kaviniya R C BPT Ist year
Ms. Jayashree P Bsc Nursing III year
Ms. Shambhavi Ranjan MBBS II year
Athletic Event
- 1. Dr. T. Vibin PG Ortho I year
- 2. Mr. Tusharindra Lal MBBS II year
Badminton - Men 1st Place
- 1. Dr. Nanditha Ananthakrishnan PG General Surgery
- 2. Ms. Ashwathy Rajendran BSc (Sports and Exercise Science)
Badminton - Women 1st Place
- 1. Mr. Agathiyanathan MBBS
- 2. Mr. Divakar Gupta MBBS
Table Tennis (Men) - Winners
- 1. Ms. Roshini A Bsc (Sports and Exercise Science)
- 2. Ms. Atchaya T BSc (Sports and Exercise Science)
Carrom (Women) - 1st Place
- 1. Futsal (Men) Winners
- 2. Volley ball Runner's - up
- 3. Throwball Runner's - up
- 4. Tennikoit Winners & Runners - up
Team Event
Our team won the Overall Championship
Our university medical college students won the Winner's Trophy in SYNAPSE"18 Inter medical Tournament on 30.09.2018 at Vellore Medical College, Vellore.
- 1. Dr. T. Vibin PG Ortho I year
- 2. Mr. Mrinal Kaushik P MBBS II year
Badminton - Men Team - I place
Our university medical college students won the following trophy in AAdukalam 2K18 - inter medical Tournament from 19.09.2018 to 22.09.2018 at Kilpauk Medical College , Chennai.
- 1. Dr. T. Vibin PG Ortho I year
- 2. Mr. Tusharindra Lal MBBS II year
Badminton - Men Team - I place
- 1. Mr. Mrinal Kaushik P MBBS II year
- 2. Mr. Abhinav Vijay Shankar MBBS II year
Badminton - Men Team - II place
- 1. Mr. Visveshwar A. MBBS II year
Chess
- 1. Basket ball (Men) Runner's - up
- 2. Futsal (Men) Runner's - up
- 3. Throwball Runner's - up
Team Event
• Our university medical college students won the Winner's Trophy in SYNAPSE"18 Inter medical Tournament on 30.09.2018 at Vellore Medical College, Vellore.
- 1. Dr. T. Vibin PG Ortho I year
- 2. Mr. Mrinal Kaushik P MBBS II year
Badminton - Men Team - I place
The B Pharmacy students of Sri Ramachandra Institute of Higher Education and Research,got prizes in poster presentation at the National Conference on Global Acceptance for Siddha System of Medicine-Scopes and challenges.The Conference was organised by Central Council for Research In Siddha,with the support of Ministry of Ayush,Government of India on the 28th and 29th of Septembe,2018r.The following students got prizes-
- 1. Ram Narayanan R-First Prize
- 2. Varsha Rani R and Shyam Madhavan K-Second Prize
- 3. Karthikeyan G-Third Prize
- 4. Sowndarya S-Consolation Prize
Inter National Level
Mr Enoch Newton Joseph,Physiotherapy student of Sri Ramachandra Medical College,Chennai participated in 39th World Medigames held in Malta from 16 to 21th June and brought laurels to our country by winning three gold medals. He participated in 100 meters , 200 meters and 400 meters. In this World Medigames, more than 40 countries and more than 3500 athletes participated. He has been qualified for the 40th World Medigames to be held in Budva on June 2019
Ms. Arathy Kasturiraj MBBS CRRI Represented India in "The European Cup 2017 " and placed 8th out of 39 Skaters in Four races, held in Heerde- Holland- in May 2017.
Ms. Arathy Kasturiraj MBBS CRRI Represented India in "The European Cup Inline Speed Skating" held in Mechelen- Belgium, May 2017 and became the First Skater from India to place 2nd in 500 metres and 3rd in Point to Point race.
Ms. Arathy Kasturiraj MBBS CRRI Represented India in the "World Roller Games 2017" held in Najing City, China in September 2017 and placed 4th in 1000m Senior woman Point to Point road race.
Ms. Jaya Veena. A.V BSc Sports & Exercise Science - II year Represented India in "9th Asian Swimming Championship 2017" held from Oct 6th to 112th October 2017 at Tashkent Uzbekistan.
Ms. Nivya Rajan. - Bsc (Sports & Exercise Science) Represented India and Secured Third Place in 50mts Breast Stroke in the SOUTH ASIAN AQUATICS CHAMPIONSHIP-2016 conducted by Kolambo, Sri Lanka held on 19th Oct to 23th Oct 2016
Ms. Aarthy Kasturi Raj MBBS Represented India in 15th Asian Rollar Skating Championship held on September 2014 at China. 6th Place in 300 mts (National Record), 4th Place in 1000mts & 6th Place in 20 km
ALL India Level
Ms. Vilassini Sundar Bsc Sports & Exercise Science Secured Third position (Stand up paddle race 5Km in Indian open national surfing championship 2017 held on 26th to 28th may 2017 at Mangaluru.
Ms. Vilassini Sundar Bsc Sports & Exercise Science Secured first Place and Third place in (Stand up paddle race & Surfing) in Cove long Point National Surf Championship 2017 held on 25th to 27th August 2017 held at Kovalam Beach, Chennai.
Our university students won the 71st Senior National Aquatic Championship 2017 held on 7th to 11th Oct 2017 at Bhopal.
Ms. Nivya Raja BSc Sports & Exercise Science - II year
Gold Medal in - 50m Back Stoke
Bronze Medal in - 4x100m Free Style & Medley Relay .
Ms. Jaya Veena. A.V BSc Sports & Exercise Science - II year
Gold Medal in - 50m Free Style
Silver Medal in - 50m Breast Stroke, 50 m Butter fly Stroke 4x200m Free Style
Bronze Medal in - 100 m Free Style, 4x100m Free Style & Medley Relay .
Ms. Vilassini Bsc Sports & Exercise Science Secured Second Place in Cove long Point National Surf Championship 2016 conducted by Surfing Federation of India.
Ms. S. Meena Bsc (Nursing) III year Represented Tamil nadu in 6th Senior National Championship held between 2nd to 5th Dec 2015 at Panjab University,Chandigarh.
Ms. K. Gayathri Bsc (Sports & Exercise Science) Represented Tamil nadu in XXIII Junior National Fencing Championship held between 7th to 10th Jan 2016 at Bilaspur.
Mr. D. Kumaran BASLP Represented Tamil Nadu in W.A.K.O India Junior National Kick Boxing Championship 2015 - 16 held between 16th to 21st February 2016 at Talkatora Indoor Stadium, New Delhi.
Ms. S. Meena Bsc (Nursing) III year Represented Tamil nadu in 5th Senior National Championship held between 17th to 20th December 2014 at Haridwar, Uttarakhand.
ALL India Inter University Level
Our Athletic Team Represented in 78th All India Inter - University (Men - Women) Championship 2017-2018 from 12th to 16th December 2017 at Acharya Nagarujana University, Nagarjunanagar, Guntur (Dt).
1. Mr. Akash G BSc (Sports & Exercise Science)
2. Miss. Ashwathy Rajendran BSc (Sports & Exercise Science)
3. Mr. Enoch Newton Joseph BPT I year
4. Miss. K.T. Oviya BMS I year
Our Fencing Team Ms. Gayathri BSc (Sports & Exercise Science) Represented in All India Inter - University Fencing (Men - Women) Championship 2017-2018 from 22nd to 24th March 2018 at Panjabi University, Punjab
Our university students won the All India Inter University Aquatics Men/Women Championship 2016 - 2017 conducted by Punjab University, Chandigarh held on 24th Oct to 28th Oct 2016.
Ms. Jaya Veena. A.V BSc Sports & Exercise Science
Gold Medal in - 50mts Butterfly Stoke, 100mts Free Style - 50mts Free Style
Silver Medal in - 200mts Ind Medley , 50mts Breast Stoke
Bronze Medal in - 100mts Breast Stoke
Along with Over All Second Runner-up
Ms. Nivya Raja BSc Sports & Exercise Science
Gold Medal in - 50mts Back Stoke
Bronze Medal in -100mts Back Stoke, 50mts Back Stoke.
Ms. S. Meena Bsc (Nursing) III year Represented on behalf University Team in All India Inter University Judo Championship held between 25th Dec to 28th Dec 2015 at KIIT University, Bhubaneshwar.
Mr. Bryson Marx Valantine MBBS, Mr. P. Ajith RajaBDS, Mr. Roshan Titty Lukose Bsc (Nursing) Represented on behalf University Team in All India Inter University Power lifting and Best Physique Men/Women Championship 2015 - 2016 held between 10th to 14th Jan 2016 at Acharya Nagarjuna University, Nagarjunanagar.
Our Rowing Team Represented on behalf University Team in All India Inter University Rowing Men/Women Championship 2015 - 2016 held between 20 Feb 2016 to 23 Feb 2016 at Osmania University, Hyderabad.
Our University Men students Mr. Aakash G Bsc (Sports and Exercise Science) Represented on behalf University Team secured 716 place out of 1600 in All India Inter University Athletic Men/Women Championship 2015 - 2016 held on 10th & 11th Oct 2015 organized by Mangalore University, Mangalore.
Our Cricket Team Represented in All India Inter University Cricket Men Championship 2015 - 2016 held on 25th Jan 2016 at Saveetha University, Chennai.
Tamilnadu Inter University Level
Our university students take part in Tamilnadu State inter university swimming competition 2018 -2019 conducted by Kalasalingam University, Krishnan Koil held on 25th & 26th September 2018 and won the following Prizes.
Ms. Jaya Veena. A.V BSc Sports & Exercise Science - III year
Gold Medal in - 100 mts Breast Stoke
Ms. Nivya Raja BSc Sports & Exercise Science - III year
Silver Medal in - 100 mts Back Stoke
Ms. Vilassini Sundar BSc Sports & Exercise Science - III year
Silver Medal in - 100 mts IM
Ms. Abishiktha P M BSc Sports & Exercise Science - I year
Silver Medal in - 100 mts Free Style
Mr. T.R. Toshid BSc Sports & Exercise Science - I year
Silver Medal in - 100 mts Breast Stoke
Mr. A.A. Deepankar BSc Sports & Exercise Science - I year
Bronze Medal in - 100 mts Butterfly Stoke
Women's OVER ALL CHAMPIONSHIP Secured by our University team
Our university students secured I Place in Tamilnadu State inter university swimming competition 2017 -2018 conducted by Kalasalingam University, Krishnan Koil held on 12th April & 13th April 2018.
Ms. Nivya Raja BSc Sports & Exercise Science - II year
Gold Medal in - 100 mts Back Stoke
Ms. Jaya Veena. A.V BSc Sports & Exercise Science - II year
Gold Medal in - 100 mts Breast stoke
Our university students secured IV place in Tamilnadu State inter university Table Tennis Tournament 2017 - 2018 conducted by Dr. M.G.R. Educational & Research Institute, Chennai held on 11th April & 12th April 2018.
- Ms. Ujjvala Kalluri MBBS III year
- Ms. Lakshmi Palaniappan MBBS II year
- Ms. Abinaya. K BASLP III year
- Ms. Anushree. N BMS III year
- Ms. Shradha Govindarajan BBA I year
Women Team
Our university men and women Table Tennis Team secured III place in Tamil Nadu Inter Deemed University Table Tennis Tournament held on 29th & 30th Sep 2015 at AMIT University, Chennai.
Our university along with Sports Development Authority of Tamil Nadu (SDAT) conducted the Tamil Nadu State Inter Deemed University Athletic Meet 2015 -2016 on 14/10/2015 at Nehru Stadium. Totally 18 university from Tamil Nadu took part in this meet.
Our university students secured following place in this meet.
- High Jump - II place - Ms. Sai Dharshini BDS
- Javelin Throw - III place Dr. Cecillia Sweetha H BDS
- Shot - Put - III place Ms. Shoran BMS
Women Team
Secured IIIrd place in Tamil Nadu Inter Deemed University Tennis Tournament held on 18th and 19th Feb 2015 at Sri Ramachandra University, Chennai.
Ms. Malavika Kalanidhi MBBS
Ms. Senthamizh Selvi S BDS
Ms. Shivasaadhvi M MBBS
Ms. Swathikaa Reddy G BDS
Ms. Dhanyashri M BDS
Secured Runner's - up trophy in Tamil Nadu Inter Deemed University Table Tennis Tournament held on 21st & 22nd Feb at Chettinad Medical College , Chennai.
Mr. Prem Nivas PG
Mr. R. Muthuraman MBBS
Mr. Adithya V BDS
Mr. B. Rahul BPT
Mr. Bruno Joe Selvaraj BPT
Tamil Nadu Inter Deemed University Athletic Meet 2014 - 2015 held on 28th Feb at SRM University, Chennai.
Dr. M. Varun CRRI secured III Place in Discus Throw
Ms. Cecilia Sweetha BDS secured II place in Javelin Throw.
Tamil Nadu State Level
Our university student Ms. Nivya Raja BSc Sports & Exercise Science won the 71st Senior state Aquatic Championship 2017 held at Aquatic Complex, Velachery, Chennai on 8th & 9th Sep 2017.
Gold Medal in - 50m & 100m Back Stroke, 50 m Butter fly stroke & 4x100m M. Relay
Silver Medal in - 4x100m & 4x200m Free Style,4x100m M.Relay & 50m free style .
Mr. Enoch Newton J - BPT 1st year secured bronze medal in 4x100m relay in 32nd Tamilnadu Inter District Junior Athletic Championship - 2017 held from 1st to 3rd September at Madurai.
Mr. Enoch Newton J - BPT 1st year secured bronze medal in 4x100m relay in Tamilnadu Open Junior State Athletic Championship 2017 on 12.10.2017 to 16.10.2017 at Ramanathapuram.
Mr. R. Akash B.Sc Sports and Exercise Science I year secured Gold medal in Sub - Junior , Junior and Senior Category in Strength lifting & Incline Bench Press Championship 2017-2018 Conducted by VIT, Chennai on 6th Feb 2018.
Ms. S. Meena Bsc (Nursing) III year secured first place in The State Judo Championship held on 22nd and 23rd November at J.J. Stadium Chennai.
Tamilnadu Inter Medical & Dental Level
Our university men and women team won the in Stanlea'18 State level inter medical tournament held between 13th June to 17th June 2018 at Stanley Medical College, Chennai.
- Dr. T. Vibin PG Ortho I year
- Mr. Tusharindra Lal MBBS I year
Badminton - Winners
- Ms. Ujjvala Kalluri MBBS III year
- Ms. P. Lakshmi MBBS II year
Table tennis - Runner's - up
Our university men and women team won the in Thulir'17 State level inter medical tournament held between 14th June to 18th June 2017 at Stanley Medical College, Chennai.
- Ms. Ujjvala Kalluri MBBS II year
- Ms. P. Lakshmi MBBS I year
Chess - Winners & Table tennis - Runner's - up
- Ms.P. Nikarika MBBS Final year
Silver medal in 100mts - Back Stock
Silver medal in 50 mts - Breast Stock ,
Silver medal in 50 mts - Back Stock - Mr. S. Muthu Kumar MBBS III year
Silver medal in 50mts - Back Stock
Silver medal in 25 mts - Butter fly Stock
Silver medal in 50 mts - IM
Swimming
- Mr. B. Rangesh Kumar - MBBS III year
Javelin Throw - Bronze medal
Our university students won the Winners and Runners-up Trophy in CHEMSPORTS '17 inter medical tournament 2017 conducted by Chengalpattu Medical College, Chengalpattu held on 4th October to 7th October 2017. In that our university got Over all Championship.
- Foot ball - Winner's
- Cricket - Runner's - up
- Futsal - Winner's
- Table Tennis - Winner's
- Chess - Runner's - up
Men Team
- Throwball - Winner's
- Badminton - Winner's
- Chess - Winner's
- Carrom - Winner's
- Table Tennis - Winner's
Women Team
Athletics
- 100 m - I Place
- 200 m - I Place
- 1500m - III Place
- Carrom - Winner's
- 4x100 m Relay- I Place
Men Team
- 100 m - I Place & II Place
- 200 m - I Place & III Place
- 800 m - I Place
- 4x100 m Relay- I Place.
Women Team
Our university men and women team won the in Stanlea '16 State level intercollegiate tournament held between 8th June to 12th June 2016 at Stanley Medical College, Chennai. ,
Basket ball (Women) - Runner's - up
Our university men and women Secured Over all I Place in Altius'16 State level intercollegiate tournament held between 21st August to 28th August 2016 at Sri Ramachandra University , Chennai.
- Cricket - Winner's
- Basketball - Runner's - up
- Foot ball - Runner's - up
- Futsal - II Runner's - up
- Tennis - II place
- Table Tennis - I place
- Chess - I Place
- Carrom - III place
- 100 mts - I & III place
- 200 mts - I place
- Javelin - I place
- Long Jump -III place
- Discus Throw - II & III Place
- Shot Put - I place
- 4 x 100 mts Relay - III Place
Men Team
- Volley ball - Winner's & Runner's - up
- Basketball - Winner's & Runner's - up
- Throw ball - Winner's & Runner's - up
- Tennis - Runner's - up & II Runner's - up
- Chess - I Place
- Carrom - II Place
- Table Tennis - I Place
- 100mts - II & III place
- 800mts - II place
- Javelin Throw - I place
- Shot put - II &III place
- Discus Throw - II place
- 4 x 100 mts Relay- III Place
Women Team
Our university men and women team won the in Adukalam '16 inter medical and Dental tournament 2016 conducted by Kilpauk Medical College, Chennai held on 1st Sep to 4th Sep 2016.
- Cricket - Winner's
- Chess - Runner's - up
- 100mts - I Place
- Shot Put - I Place & II Place
- Discuss throw - II Place
Men Team
- Basketball - Winner's
- Volley ball - Runner's - up
- Shot put - I Place
- Discus Throw - III Place
Women Team
Our university men and women team won the in FUSION 2k16 inter medical and Dental tournament 2016 conducted by Chettinad Medical College, Chennai held on 7th Sep to 10th Sep 2016.
- Carrom - Winner's
- Basketball - Winner's
Women Team
Our university men and women team won the in CHEMSPORTS '16 inter medical tournament 2016 conducted by Chengalpattu Medical College, Chengalpattu held on 4th Oct to 7th Oct 2016.
- Badminton - Winner's
- Chess - Winner's
- Throw ball - Winner's
- Volley ball - Runners - up
Women Team
- 100mts - II & III Place
- 200mts - II & III Place
- 800mts - I place
Men Team
Our university men and women won the in Stanlea '15 State level intercollegiate tournament held between 11th June to 15 June 2015 at Stanley Medical College, Chennai.
- Chess - Runners - up
- Swimming - 100 mts Freestyle & 50 mts Backstroke - III place
- Athletic Events - Discus Throw - II place & Javelin Throw III Place
Men Team
- Basket ball - Winners
- Table Tennis - Runnrs - up
- Swimming- 50 mts Breaststroke, 50 mts Backstroke - II place & 50 mts freestyle - III place
- Athletic Events -1200 mts Running & 800 mts Running - I place and Shot put - III place
Women Team
Our university men and women won the Altius'15 State level intercollegiate tournament held between 21st August to 28th August 2015 at Sri Ramachandra University , Chennai.
- Basketball - Winner's & Runner's - up
- Cricket - Winner's
- Foot ball - Runner's - up
- Table Tennis - Winner's
- Chess - I Place
- Tennis (Singles)- II & III Place
- Tennis (Doubles) - I Place
- 100 mts, 200 mts, 1500mts - II Place
- Javelin - II place
- Long Jump - II place
- Discus Throw - III Place
- 4 x 100 mts Relay - II Place
Men Team
- Volley ball - Winner's & Runner's - up
- Basketball - Winner's & Runner's - up
- Throwball - Runner's - up & II Runner's - up
- Chess - II & III Place
- Carrom - Runner's - up
- Table Tennis - Winner's & Runner's - up
- Tennis (Singles)- I,II & III Place
- Tennis (Doubles)- I & II Place
- 100mts & Shot -put - II place
- 200mts, Long Jump - I place
- 800mts - I,II & III place
- Javelin Throw - I & III place
- 4 x 100 mts Relay- III Place
Women Team
Our university men and women team secured Winners and Runners-up Trophy in HYGIER '15 inter medical and Dental tournament 2015 conducted by SRM Medical College, Kattankulathur-603203, Kancheepuram, Chennai held on 3rd September to 6th September 2015.
- Table Tennis - Winner's
Men Team
- Volley ball - Winner's
- Basketball - Winner's
- Throw ball - Runner's - up
- Chess - II & III Place
- 800mts - I place
- Javelin Throw - I Place
Women Team
Our university men and women secured Winners and Runners-up Trophy in Chemsports'15 inter medical and Dental tournament 2015 conducted by Chengalpattu Medical College, Chengalpattu - 603001 held on 8th September to 11th September2015.
- Foot ball - Winner's
- Cricket - Runner's - up
Men Team
- Throw ball - Winner's
- Tennikoit - Winner's
- Badminton - Winner's
- Carrom - Runner's - up
- 100 mts - I Place
- 200 mts - I & III place
- 800mts - II & III place
Women Team
Secured Winners and Runners-up Trophy in ENCIERRO'15 inter medical and Dental tournament 2015 conducted by Madras Medical College, Chennai held on 1st to 4th October 2015.
- Foot ball - Winner's
- Table Tennis - Runners - up
Men Team
- Volley ball - Winner's
- Basketball - Winner's
- Badminton - Winner's
Women Team
Our university dental students Secured I, II, III place in Sangamam 2k16 inter Dental tournament conducted by Karpaga Vinayaga Institute of Dental Science, Maduranthagam held on 28th April to 30th April 2016.
- Discus - I Place & Shot Put - II place - Mr. Vishal - BDS Iyear
Men Team
- 100 mts - I place - Ms. Nivetha R
- Long Jump - III place - Ms. Sai Dharshini
- Javelin Throw II place - Dr. Cecillia Sweetha H
Women Team
Our Carrom women team secured Runner - up Trophy in Aadugalam'2014 state level intercollegiate tournament held at Kilpauk Medical College, Chennai.
Tamilnadu Inter Dental Level
Our Dental College students Secured Over all II Place in IDA State level inter dental collegiate tournament held at SRM University, Chennai.
- Basket ball - III place
- Foot ball - I place
- Carrom - I place
- Badminton - I place
- Table Tennis - II place Tennis - II place
- Athletic (Men)
200 mts - III, 800mts - II, Discus I, Shot put II & Triple jump II place
Men Team
- Throwball III place, Badminton II place
- Athletic (Women)
100mts - II, 200 mts II, 800 mts III, Shot-put I,II Javelin I, High Jump III & 4x100mts Relay I
Women Team
Tamilnadu Inter Para Medical Level
Our team won the Overall Championship in 3rd Inter Paramedical Tournament held from 12th to 17th February 2018.
- Cricket - Winners
- Foot ball - Winners
- Volley ball - Winners
- Basket ball - Winners
- Chess - I Place
- Carrom - III Place
- Table Tennis - I Place
- 100m, 200m, Long Jump
- 4x100m Relay - I Place
Men Team
- Throw ball - Winners
- Volley ball - Winners
- Tennikoit - Winners
- Carrom - I & III Place
- Table Tennis - I Place
- 100m, 200m, 800m, Shot put and Discus & 4x100m Relay - I Place
Women Team
Secured Winner's and Runner's - up trophy in SRU'16 State level inter - para medical tournament held between 18th Feb to 20th Feb 2016 at Sri Ramachandra University , Chennai.
- Carrom - Runner's - up
- Table Tennis - Winner
- Volley ball - Runner's - up
- Kabaddi - Runner's - up
- Cricket - Winner
- 1500mts - I,
Men Team
- Carrom - Winner
- Table Tennis - Winner
- Tennikoit - Runner's - up
- Throw ball - Winner
- Volley Ball - Winner
- 200 mts - II, Long Jump I, Shot put - I, Discus
Throw - I
Women Team
Our Throw ball women team secured winners place in state level inter pharmacy Collegiate Tournament held at Sri Ramachandra University, Chennai.